Rośliny iglaste – to pierwszy i największy dział naszej produkcji, dedykowany przede wszystkim plantatorom choinek, szkółkarzom i hurtownikom. W jego ramach oferujemy najwyższej jakości, zdrowe i dobrze wypielęgnowane sadzonki jodły, świerku i choinek.

Naszą specjalnością są plantacje drzew iglastych, na których uprawiamy głównie dwa gatunki iglaków: świerki oraz jodły. Do ich uprawy wykorzystujemy wyłącznie pewne i sprawdzone sadzonki, dbając o tzw. więźbę sadzenia, czyli o zachowanie odpowiedniego dystansu między drzewkami. Zdajemy sobie sprawę, że rośliny nie mogą wzrastać w zbyt dużym zagęszczeniu. Świerki dorastają zazwyczaj szybciej, natomiast jodła rośnie wolniej i wymaga nieco częstszego formowania. Zabieg ten sprawia, że choinki nabierają ładnego i symetrycznego kształtu.

IMG_0262   IMG_0264   zieleń 054

Rocznie produkujemy 300 000 sztuk świerka i jodły w odmianach. Ze względów na występujące w ostatnich czasach susze, wszystkie sadzonki rosną u nas w pojemnikach p9. Sadzonki świerku produkowane są najczęściej w systemie dwuletnim. Jednoroczne taksony sadzone są do pojemników p9, a następnie rosną na wolnym powietrzu kolejny rok. To sprawia, że nasze sadzonki drzew iglastych są zahartowane i dobrze przygotowane do wysadzenia w warunki polowe. Podstawowym atutem szkółkarstwa kontenerowego jest niewątpliwie to, że rośliny są odporne na stres związany z przesadzaniem, jednak kolejną ważną cechą o której należy koniecznie wspomnieć, jest ich „wielosezonowość”. Tzn. świerki rosnące w doniczkach można sadzić praktycznie przez cały rok, a nie tylko wiosną lub jesienią.

zieleń 462   zieleń 480   zieleń 481

Aby uzyskać w przyszłości piękne drzewka bożonarodzeniowe, pierwszym etapem w ich produkcji jest zakup dobrego materiału wyjściowego. Świerki przeznaczone pod plantacje choinkowe muszą spełniać określone warunki. W naszym gospodarstwie szkółkarskim sadzonki drzew iglastych przeznaczone do sprzedaży są wybierane z przewodnikiem oraz wyraźną okółką. Wszystkie świerki oraz jodły są regularnie pryskane przeciw szkodnikom oraz chorobom grzybowym. Rośliny są dobrze odżywione i pięknie wybarwione.

Najchętniej wybieranym przez Klienta gatunkiem na plantację choinkową jest świerk srebrny Kaibab, świerk pospolity, świerk serbski, świerk biały Densata, świerk Engelmana, świerk Meyera itd. Poza tym, w naszej ofercie można też znaleźć sadzonki jodły koreańskiej, której cechą charakterystyczną są niezwykłe igły: płaskie, jasnozielone u góry oraz kredowobiałe pod spodem. Niezwykłe, niebiesko-fioletowe szyszki bardzo często ukazują się już na ośmioletnich drzewkach.

Świerki pospolite oraz inne choinki, które produkujemy w naszej szkółce są też chętnie kupowane pod kątem podkładek do szczepień. Cechuje je duża żywotność, zdrowotność i oczywiście niska cena. Wyróżniają się także całkowitą mrozoodpornością.

Wszystkim niedoświadczonym osobom, pragnącym założyć plantację choinkową służymy radą i pomocą. Staramy się, aby przy zakupach otrzymali Państwo możliwie szeroką informację o roślinach (dobór gatunków i odmian, sadzenie, pielęgnacja, ochrona przed szkodnikami).