Pożyteczne stworzenia masowo wymierają, a w szczególności dotyczy to pszczół samotnic. Można im pomóc, uprawiając rośliny miododajne. Naturalne areały pożytkowe tych owadów sukcesywnie maleją, dlatego niezbędne jest poszukiwanie nowych alternatyw. Jedną z nich jest tworzenie ogródków i plantacji z roślinami nektaro- i pyłkodajnymi.

Rośliny miododajne, rośliny pszczelarskie, rośliny pożytkowe – rośliny o kwiatach barwnych i wonnych, kwitnące długo i obficie, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu – nektaru, spadzi i pyłku. Poprawniej są nazywane roślinami nektarodajnymi, gdyż produktem roślinnym jest nektar, a pszczelim – miód.

mio1

W ostatnich latach widoczny jest wyraźny wzrost zainteresowania uprawą roślin miododajnych. Jest to zjawisko pozytywne, mające duży wpływ na pszczelarstwo, rolnictwo oraz urozmaicenie krajobrazu. Tego typu rośliny, poza właściwościami miododajnymi, często charakteryzują się dużymi walorami dekoracyjnymi, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce
w ogrodzie czy na działce.

mio

Oferowane przez nas sadzonki roślin miododajnych są zdrowe, dobrze wypielęgnowane, ładnie rozkrzewione oraz doskonale ukorzenione. Rosną w doniczkach p9 jeden sezon i są to najczęściej rośliny jedno oraz dwuletnie, nadające się do wysadzenia bezpośrednio do gruntu. Świetnie sprawdzą się także na rabatki oraz skalniaki. Można je komponować w większe grupy, ale mogą też rosnąć pojedynczo.

Poza takimi roślinami miododajnymi, jak bluszcz pospolity, surmia wielokwiatowa, naparstnica purpurowa, ruta zwyczajna czy macierzanka piaskowa, klienci chętnie wybierają także różne odmiany tawuły: japońską, japońską białą oraz szarą. Są to krzewy o zwartym pokroju, które mogą rosnąć praktycznie w każdych warunkach, dostarczając pszczołom zarówno nektaru, jak i pyłku. Są to doskonałe rośliny do nasadzeń żywopłotowych, szpalerów lub jako tło dla innych roślin. Interesujące odmiany z kolorowymi przyrostami, znakomicie sprawdzą się do zestawień kolorystycznych.

Rośliny miododajne, które proponuje nasze gospodarstwo szkółkarskie, mogą rosnąć zarówno na glebach wapiennych i kamienistych, jak i na ziemiach piaszczysto-gliniastych, bogatych w wapń, o odczynie obojętnym lub podobnym do obojętnego. Wśród nich znajdują się mniej i bardziej znane odmiany rosnące w naszym klimacie, a najlepsze z nich są w stanie wydzielać nektar nawet w okresie suszy. Przycinając lub podkaszając rośliny, można przedłużyć ich nektarowanie aż do jesieni.

Uprawiane przez nas rośliny miododajne wyróżniają się pięknym pokrojem, a ich właściwości mogą być dodatkowo wykorzystywane w ziołolecznictwie. Nadają się do powiększenia pożytku głównego oraz wypełnienia terminów bezwziątkowych w ciągu całego lata (można je siać w różnych okresach, obliczając tak, by zakwitły w pożądanym czasie). Warto pamiętać, że wysiane zbyt późno mogą mieć nieco mniejszą wydajność miodową, a wysiane w sierpniu czy we wrześniu nie zdążą już zakwitnąć.

Do celów wyłącznie pszczelarskich wystarczy ok. 2-3 kg dobrze kiełkujących nasion na 1 hektar.

Oferta skierowana do pszczelarzy.